Czeka na Ciebie aż 80 książek, gadżetów i audiobooków o przygodach Basi!

Poznaj Autorki książek o Basi

Zofia Stanecka i Marianna Oklejak powołały do życia Basię i jej pełen ciepła świat. Sprawdź, kto stoi za powstaniem tych bliskich sercu dzieci i rodziców historii.

Zofia Stanecka

Autorka wszystkich historii o Basi.

Czyta, odkąd pamięta. Córka nauczyciela i bibliotekarki, wychowała się pośród książek. Wielbicielka drzew, książek Leśmiana, Dickensa i Tolkiena, angielskiej literatury dziecięcej, teatru i słów.

Ukończyła warszawską polonistykę, na której broniła pracę magisterską o „Opowieściach z Narnii”. Opowiadania i recenzje zaczęła pisać jeszcze w czasie studiów.

Pisze książki o Basi, opowiadania, powieści i długie listy do przyjaciół – takie na papierze. Seria książek z cyklu „Basia…” zdobyła w roku 2009 tytuł „Najlepsze dla dziecka” w plebiscycie czytelników miesięcznika „Dziecko”. Dwie spośród jej książek zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Jedna z nich – właśnie wznowiony „Świat według dziadka” – została napisana dla pisarki Ireny Jurgielewiczowej, z którą autorka Basi się przyjaźniła. W 2015 r. książka „Basia i wyprawa do lasu” zdobyła Nagrodę jury w kategorii najlepsza książka dla dzieci w konkursie „Najlepsza książka na lato”. W 2018 roku do kin w całej Polsce trafił serial rysunkowy „Basia”, zrealizowany przy współpracy autorek serii książek, kolejne odcinki miały premierę zarówno w kinach, jak i na DVD czy platformach streamingowych.

W 2021 roku seria Zofii Staneckiej „Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka“ dostała nagrodę główną w konkursie „Świat przyjazny dziecku“. W tym samym roku autorka napisała opowiadanie „Toto” do charytatywnej książki polskich twórców dziecięcych na rzecz pomocy dzieciom wykluczonym pt. „Wszystkie kolory świata”. Podjęła też współpracę z Muzeum Żydów Polskich Polin, dla którego w ramach Akcji Żonkile napisała opowiadanie dla szkół pt „Pamięć drobinek“.

Kocha zwierzęta. Zupełnie jak Basia i Marcel – przyjaciel Basi z przedszkola. Ma psicę Lottę, zwaną też Principiessą lub Panią Skarpecią. Pozwala jej niemal na wszystko i napisała o niej książkę „Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado”.

Marianna Oklejak

Ilustratorka wszystkich książek o Basi.

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach projektowania książki i ilustracji.

Jej prace zdobywały przyznawane przez Polską Sekcję IBBY nagrody i wyróżnienia („Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”, „Jestem miasto. Warszawa”, „Cuda niewidy” „Król Maciuś Pierwszy”) oraz są wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej (Bum! Bum!! Bum!!!, Cuda wianki), a także trafiły do finału prestiżowych konkursów międzynarodowych (Nami Island, CJ Picture Book Award). Gościły na wielu wystawach w Polsce i za granicą. Książka „Cuda wianki” została wpisana na międzynarodową honorową listę IBBY oraz na listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium.

Lubi jerzyki i jeżyki, pić napar z imbiru i patrzeć na morze. A kiedy była mała, nosiła grzywkę zupełnie tak jak Basia!

Zaproszenie na spotkanie autorskie

Zainteresowanych organizacją spotkania z autorkami serii Basia prosimy o kontakt z Agencją Artystyczną Autograf
Gabriela Niedzielska
Agencja Autorska Autograf
www.agencja-autograf.pl
tel. 426319210
tel. 606 780 007

Zobacz również:

Poczytaj także:

Zaintrygowała Cię Basia?

Odkryj różne serie książek, audiobooki, zbiory opowiadań, a także inne materiały, w których pojawia się ulubienica przedszkolaków.

Ciekawi Cię świat Basi?

Dowiedz się, kim jest Basia, co lubi, co ją cieszy, a co trapi. I dlaczego dzieci tak ją uwielbiają!

WIĘCEJ

Chcesz poznać autorki?

Zofia Stanecka i Marianna Oklejak powołały do życia Basię i jej pełen ciepła świat. Sprawdź, kto stoi za powstaniem tych bliskich sercu dzieci i rodziców historii.

WIĘCEJ

Basia to nie tylko książki!

Basia zaprasza dzieci do wspólnej zabawy. Kolorowanki, zagadki, materiały do przygotowania jak kukiełki czy zaproszenia urodzinowe – sprawdź, jak można bawić się z Basią.

WIĘCEJ