Basia uczy się przegrywać
Basia i przegrywanie to już czterdziesta książka z głównej serii o przygodach uwielbianej przez dzieci Basi. Dziewczynka w pasiastym sweterku od 15 lat pomaga przedszkolakom oswajać nowe sytuacje i radzić sobie z trudnymi emocjami.
Tym razem Basia i jej kuzynka Lula, również znana małym czytelnikom i czytelniczkom z poprzednich książek z cyklu, uczą się przegrywać i, co równie ważne, wygrywać.
Jak nauczyć dziecko przegrywać? To problem, z którym wcześniej lub później mierzy się większość rodziców. Również w grupach przedszkolnych różne gry potrafią wywoływać konflikty. Basia i przegrywanie będzie świetnym wsparciem dla dzieci, które muszą czasem pogodzić się z przegraną.
Dziewczynki spędzają weekend z dziadkami nad jeziorem. Pogoda nie dopisuje, więc dorośli proponują dzieciom wspólne gry: w zgadywanie słów, w makao, kości. Szybko okazuje się, że rozgrywki są zarzewiem konfliktów, powodem do łez i przyczyną zazdrości. I to nie tylko dla Basi i Luli! Również Babcia i Dziadek, choć przecież mądrzy i doświadczeni mają problem z powściągnięciem emocji! Dziadek złości się, gdy przegrywa. Babcia nadmiernie chełpi wygraną. Padają oskarżenia, dziadek sugeruje nawet, że babcia kantowała! Jak to wszystko się skończy?
Na szczęście, kiedy emocje opadają wszyscy znajdują w sobie siłę na to, żeby zmierzyć się z nieprzyjemnymi wydarzeniami i wspólnie zastanowić, co znaczą dla nich przegrana i wygrana.
„Grając , dowiadujemy się czegoś o sobie, ćwiczymy ciało lub umysł, uczymy się, jak współpracować z innymi albo jak radzić sobie z porażkami. A kiedy gra się tak jak my, dla przyjemności, najważniejsze jest robienie czegoś razem.
– Nie da się razem wygrać. Ani razem przegrać – zauważyła Lula.
– To prawda – potwierdził Dziadek. – Dlatego tak ważne jest, żeby tych, którzy przegrali, nie zostawiać samych, i nigdy, przenigdy nie cieszyć się z ich przegranej. Zwłaszcza, że każdy czasem przegrywa, każdemu może się coś nie udać czy gorzej wyjść. Nie tylko w grze, też w życiu. I to nic nie szkodzi. Na przegranych możemy się wiele nauczyć. Na przykład tego, jak radzić sobie z trudnymi uczuciami. Albo jak mimo wszystko cieszyć się wspólnym działanie, a może nawet tym, że zwyciężył ktoś nam bliski.”
Z tej mądrej lektury dzieci (i dorośli) dowiedzą się, jak przegrywać z honorem i wygrywać z klasą!